Organizacja i porządek
W parze z większą produktywnością idzie zazwyczaj dobra organizacja. Dlatego tak ważna jest umiejętność zarządzania sobą w czasie. W tym celu warto planować codzienny rozkład dnia, a także mieć na uwadze najbliższe miesiące, co pozwoli uwzględnić projekty i zadania, których spełnienie wymaga większej ilości czasu. Nie należy zapominać o osobistych celach, które mogą łączyć się na przykład ze zwiększaniem swoich kompetencji. Wyznaczanie celów i planowanie całego procesu zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu, a także zwyczajnie dodaje motywacji do działania. Porządek dotyczy również miejsca pracy, w tym nie tylko biurka, ale również komputera. Wszystkie dokumenty na biurku, tak samo jak pliki zapisane na dysku twardym, powinny znajdować się w odpowiednich miejscach.
Zrezygnuj z tego, co Cię rozprasza, rozpocznij swój coaching kariery
Efektywnemu wykonywaniu zadań sprzyja skupienie, dlatego chcąc zwiększyć swoją produktywność, należy zrezygnować ze wszelkich rozpraszaczy znajdujących się w otoczeniu. Mowa tutaj przede wszystkim o smartfonie, mediach społecznościowych, ulubionych portalach informacyjnych, ale również pogaduszka ze znajomymi i niekończących się wizytach w biurowej kuchni – albo własnej, jeśli pracujesz z domu :). Żeby zwiększyć swoją koncentrację, warto skorzystać z metody Pomodoro, która pozwala wyznaczyć bloki czasowe przeznaczone na pracę wraz z krótkimi przerwami. Jeżeli wiesz, że ciężko Ci poradzić sobie samej z rozpraszaczy, rozważ coaching kariery. Dobry trener pomoże Ci w nauce organizacji czasu.
Technika POMODORO (została tak nazwana od zegara kuchennego w formie pomidora) składa się z sześciu kroków:
- Zdecyduj, jakie zadanie ma być wykonane.
- Ustaw czasomierz na 25 minut (tradycyjnie 25 minut)
- Pracuj nad zadaniem.
- Zakończ pracę, gdy zadzwoni zegar i umieść znacznik kontrolny na kartce papieru.
- Jeśli masz mniej niż cztery znaczniki kontrolne, zrób krótką przerwę (3 – 5 minut), a następnie przejdź do kroku 2.
- Po czterech pomodoros, zrób dłuższą przerwę (15 – 30 minut), wyzeruj liczbę znaczników, a następnie przejdź do kroku 1.
Wynalazca techniki popiera stosowanie możliwie najprostszych narzędzi: ołówka i mechanicznego zegara kuchennego. Jego zdaniem, nakręcanie budzika kuchennego podkreśla determinację do rozpoczęcia zadania, tykanie uzewnętrznia chęć wykonania zadania, a dzwonienie obwieszcza przerwę – twórca używał zegara kuchennego, wyglądem przypominającego pomidora.
Umiejętność odmawiania
Osoby, które nie potrafią powiedzieć “nie”, często wykonują zadania za innych, na czym oczywiście cierpi ich produktywność. Dlatego warto stawiać swoje priorytetowe zadania na samej górze wszystkich, a dopiero później pomagać innym. Może brzmieć to egoistycznie, ale pozwala sprawnie i realizować własne cele.
Zespół Process Coach