W osiąganiu wyznaczonych celów niezbędna jest motywacja. Jednak nie zawsze utrzymuje się ona na wysokim poziomie. Warto wówczas znać sposoby na to, aby wrócić na tory prowadzące wprost do określonego celu. Przedstawiamy cztery najskuteczniejsze metody, które pomogą odzyskać chęć działania.
Dlaczego to robisz?
Ludzkim zachowaniem często kieruje chęć uzyskania określonej przyjemności lub uniknięcia nieprzyjemności. Jeżeli czujemy, że nasza motywacja spada, to wówczas warto przypomnieć sobie, dlaczego zależy nam na określonym celu. Możemy również wypisać konsekwencje niezrealizowania postanowionych zadań. Motywacją do codziennych ćwiczeń może być zatem zarówno chęć polepszenia swojego wyglądu lub zdrowia, jak i obawa przed chorobą czy pogorszeniem się kondycji. Warto wypisać sobie na kartce kilka powodów, dla których chce się wykonywać określone działania, aby w razie chwili zwątpienia przywrócić w sobie motywację.
Odpowiednie planowanie
Realizacja ambitnego planu może na pierwszy rzut oka przerażać. Żeby się nie zniechęcać, należy podzielić go na mniejsze kroki. Jeśli na przykład chcemy nauczyć się obcego języka, to warto stworzyć harmonogram działania podzielony na mniejsze etapy. Dla zwiększenia swojej motywacji realizacja każdego z małych kroków powinna wiązać się z nagradzaniem siebie.
Systematyczność to podstawa
O realizację określonego celu należy dbać codziennie. Pomoże w tym wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków, takich jak na przykład wykonywanie określonych zadań z samego rana, gdy nasza koncentracja jest na najwyższym poziomie. Przyzwyczajenia pozwalają ograniczyć spadki motywacji.
Wiara we własne siły
Przed realizacją danego celu może powstrzymywać nas brak zaufania do samego siebie lub strach przed porażką. Na szczęście takie podejście można zmienić na przykład poprzez pracę z doświadczonym coachem.