Już w czasach starożytnych Arystoteles zwykł mawiać „Poznanie siebie jest początkiem wszelkiej mądrości”. Nie bez znaczenia więc będzie zwyczaj poświęcania chwili na autorefleksję. Czy, aby jednak znamy siebie na tyle dobrze, że bez problemu jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania, które sobie zadamy? Zazwyczaj nie mamy problemu z oczywistymi rzeczami, takimi jak ulubiony kolor, czy danie, ale już jeżeli zapytamy siebie o swoje słabości lub marzenia, często odpowiedź nie jest taka oczywista. Czym jest więc owa autorefleksja i jakie ma znaczenie dla naszego rozwoju?
Czym jest autorefleksja?
Autorefleksja to nic innego jak zastanawianie się nad samym sobą. Niby proste i oczywiste, ale jakże rzadko praktykowane …. Jest to proces uważnego patrzenia na siebie i swoje życie, a nie tylko podejmowanie decyzji, co mam dziś ochotę zjeść na obiad. Często wymaga ona głębokiego przyjrzenia się własnym emocjom, myślom, uczuciom, wartościom, a także i zachowaniom, które demonstrujemy na co dzień. Im lepiej poznamy siebie i zrozumiemy nasze działania, tym lepiej poradzimy sobie z wyzwaniami, które pojawiają się na naszej drodze.
W czym może nam pomóc autorefleksja?
Mówi się, że autorefleksja pozwala nam ruszyć z miejsca. Dokładne poznanie siebie, swoich uczuć i zachowań ułatwia podejmowanie decyzji. Możemy np. uświadomić sobie, że podążamy w niewłaściwym kierunku, wybraliśmy zawód, który nie jest zgodny z naszymi predyspozycjami charakterologicznymi, czy też weszliśmy w związek z niewłaściwą osobą. Nie znając siebie,często popadamy w rutynę, wkładamy w realizację zadań mnóstwo energii, determinacji, a także poświęcenia, nie zastanawiając się w ogóle nad tym, czy to w ogóle ma sens. A może właśnie jest czas, by zastanowić się, czy faktycznie podążam we właściwym kierunku, zgodnym z moimi celami i marzeniami?
Jak ćwiczyć autorefleksję?
Autorefleksja ma sens tylko wtedy, kiedy wiemy, jaki jest jej cel. Istnieje bardzo wiele różnych możliwości, by wzmacniać jej skuteczność. Wystarczy wybrać jeden sposób, albo spróbować kilku i wybrać ten, który będzie dla Ciebie odpowiedni:
- prowadź dziennik, zapisując w nim codzienne zadania, trudności i rezultaty,
- dziennik sukcesów i wdzięczności,
- zapisuj swój nastrój,
- poświęć 10- 15 minut codziennie na relaks,
- przyjrzyj się uważnie, jak zachowuje się Twoje ciało w różnych sytuacjach.
Autorefleksja pomaga nam rozwijać nie tylko własne umiejętności, ale także może korzystnie wpłynąć na nasze życie zawodowe. Dzięki niej możemy dostrzec, co daje nam w życiu największą radość. Może nam pomóc także określić własne potrzeby i odpowiedzieć na pytanie, czego chcemy od życia?
Autorefleksja wymaga jednak czasu, dlatego nie powinniśmy zrażać się początkowymi niepowodzeniami. Często codzienna aktywność i praca może przykryć nam przestrzeń, w której odczuwamy. Również stres nie sprzyja autorefleksji. Tak więc wymaga ona pewnego wysiłku i uczciwości, ale jej efekty mogą nas pozytywnie zaskoczyć.
Zespół Process Coach