Dlaczego wyznaczanie celów jest tak ważne?
Odpowiedź na pytania:
- Kim chcę być?
- Jakie mam marzenia?
- Co chcę osiągnąć?
To tylko niektóre z ważnych pytań, które stawia sobie człowiek na różnych etapach. Brak odpowiedzi na nie prowadzi czasem do poczucia zagubienia w życia. Wyobrazić można sobie kapitana statku, który wypływa na morze, ale nie wie, gdzie chce dotrzeć, jaki jest cel jego podróży. Po prostu dryfuje i nie wykorzystuje potencjału, jaki daje mu łódź i wiejący w żagle wiatr. Równie dobrze mógłby podróżować na tratwie, ponieważ w obu przypadkach i tak najprawdopodobniej nigdzie nie dopłynie.
Skąd czerpać determinację do osiągania celów?
Skąd wziąć siły, aby osiągnąć wyznaczone cele? Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za swoje życie i głównie od nas samych zależy to, jak ono się potoczy. Realizowanie naszych marzeń pozwala nadać mu sens. Co zrobić, aby osiągnąć to, co zamierzamy? Jak wiedzieć, do czego dążyć? Jak się zmotywować i wykorzystać swój potencjał, który często marnujemy dryfując przez życie, zamiast świadomie dążyć do realizacji celów?
Koniecznym warunkiem osiągnięcia postawionych celów, bez względu na to czego dotyczą, jest kierowanie się określonymi filarami. Niezbędna jest odpowiedzialność, wiara, strategia, taktyka, działanie, konstruktywny feedback, koncentracja oraz konsekwencja. Uświadomienie sobie także potencjalnych korzyści, jakie płyną z osiągnięcia celu, powoduje automatycznie pojawienie się nowych możliwości, które stymulują do działania.
Jeżeli mamy ambitne cele długoterminowe, aby je osiągnąć, warto podzielić je na konkretne etapy. Zbyt duży poziom ogólności, powoduje, że nasz mózg otrzymuje informacje, których nie jest w stanie przetworzyć. To jeden z powodów, dla których ludzie nie realizują tego, co zaplanowali.
Błędy podczas określania celów
Determinacja w osiąganiu celów życiowych maleje, jeśli je źle zdefiniujemy. Oto niektóre z popełnianych przez nas błędów na tym etapie:
- cele zdefiniowane są zbyt ogólnie, np. chcę schudnąć,
- formułowane są w kategoriach negatywnych, np. nie chcę przytyć,
- brak jest określonego, realnego, terminu realizacji postawionych celów,
- zaprzestajesz realizować cel już po pierwszym niepowodzeniu,
- brakuje ci wiary w siebie,
- odczuwasz lęk przed niepowodzeniem.
Jeżeli przy definiowaniu celów nie popełnimy wyżej wskazanych błędów, łatwiej będzie nam je osiągnąć. Pamiętajmy również, że negatywne myślenie, które polega na oczekiwaniu przykrych rzeczy i niepowodzeń, sprawia, że koncentrujemy się wyłącznie na ciemnych stronach życia i ciężko nam zdefiniować dla siebie ambitny, atrakcyjny cel, a przez to później trudno nam zmotywować się do działania.
Cele, które uda nam się zrealizować są tym samym dla poczucia własnej wartości, co chleb dla osoby głodnej. Sam fakt, że uda nam się zrealizować nawet te najmniejsze, sprawia, że mamy większą determinację do realizacji kolejnych postanowień.
Zespół Process Coach