Wellbeing to ostatnio dość modne słowo, które w wolnym tłumaczeniu można rozumieć jako “dobrostan”. Co tak w zasadzie oznacza to określenie oraz w jakich sytuacjach można go użyć? Czy wellbeing rzeczywiście istnieje? Odpowiedzi postaramy się udzielić w tekście poniżej.
Definicja pojęcia
Mianem dobrostanu można określić sytuację, w której dana osoba może swobodnie się rozwijać i realizować wszystkie swoje potrzeby. To także sprawne radzenie sobie ze stresem oraz czerpanie radości z życia. Duże znaczenie ma również wysoki poziom samoakceptacji i samooceny. Częścią dobrostanu jest także dbanie o zdrowie fizyczne poprzez ruch i zdrowe odżywianie się.
Teoria dobrostanu
Istnieje swego rodzaju model dobrostanu określany mianem „Wellbeing Theory”: PERMA. Jego nazwa pochodzi od pierwszych liter każdego z elementów, czyli:
- pozytywnych emocji (positive emotions),
- zaangażowania (engagement),
- relacji (relations),
- poczucia sensu (meaning),
- osiągnięć (achievement).
Jest to podejście holistyczne, skupiające się na niemal wszystkich istotnych obszarach życia.
Czy istnieje coś takiego jak wellbeing?
Stan dobrostanu rzeczywiście istnieje i wielu z nas go doświadcza. Ważne, aby stwarzać dla siebie odpowiednie warunki odczuwania dobrostanu. W tym celu warto wypracować pozytywne nawyki w swoim życiu oraz zminimalizować wpływ toksycznych relacji. Wellbeing to obecnie również zjawisko społeczne, problematyka ta została zauważona przez organizacje i firmy, które zaczęły czynić starania, by zapewnić swoim pracownikom optymalne warunki do pracy i rozwoju. Przy wdrażaniu programów wellbeing warto skorzystać ze wsparcia eksperta, profesjonalnego coacha.
Zespół Process Coach