Wellbeing to modna obecnie idea. Coraz więcej firm tworzy programy wspomagające wellbeing w organizacji. Polski odpowiednik tego słowa to dobrostan i określa ono dobre samopoczucie osoby w najgłębszym znaczeniu tego słowa – nie tylko więc na poziomie fizycznym, ale też psychicznym. Czy możliwe jest dbanie o wellbeing pracowników w firmie? Jak to osiągnąć? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym tekście.
Wellbeing, czyli równowaga
Coraz więcej osób z powodu stresującej pracy cierpi na wypalenie zawodowe lub depresję. Koncepcja wellbeing skupia się na zwalczaniu tego negatywnego zjawiska. Zgodnie z tym podejściem cele i zyski finansowe przedsiębiorstwa powinny być tak samo ważne, jak zatrudnione osoby oraz ich samopoczucie. Wellbeing ściśle wiąże się stworzeniem takiego środowiska pracy, które daje pracownikom satysfakcję, zwiększa ich motywację do działania oraz jednocześnie pozwala na rozwój. Niezbędna ku temu jest odpowiednia kultura organizacyjna oraz relacje opierające się na zrozumieniu i szacunku. W ten sposób firmy skutecznie przyciągają i zatrzymują coś, co często stanowi ich najważniejszą wartość – ludzi.
Czy ma to wpływ na produktywność?
Przedsiębiorcy mogą pochopnie sądzić, że dobre samopoczucie równa się rozleniwieniu. Tymczasem statystyki pokazują coś zupełnie innego: przyjazne środowisko pracy sprzyja realizacji celów firmy, polepsza jej wyniki oraz znacząco zmniejsza szanse na to, że utalentowane i doświadczone osoby opuszczą dane przedsiębiorstwo.
Nad jakimi obszarami należy się skupić?
Chcąc poprawić samopoczucie pracowników, należy przyjąć holistyczną postawę. Trzeba skupić się na wielu obszarach tworzących środowisko pracy, spośród których najważniejsze to relacje, kultura organizacyjna, zdrowie oraz budowanie świadomości wokół tematyki wellbeing.
To ostatnia rzecz jest nie do przecenienia. Nigdy firma nie będzie w stanie odpowiednio zatroszczyć się o swoich pracowników, jeśli oni sami nie będą zaangażowani w dbanie o siebie.
Dlatego często inicjatywy wellbeing w firmach są tak naprawdę proponowane i tworzone oddolnie, przez tzw. Wellbeing Champions – pracowników szeregowych oddanych tej idei, znających firmę i wiedzących najlepiej, jakie działania w tym obszarze przyniosą korzyści zatrudnionym w niej ludziom.
Profil kandydata do roli Wellbeing Champion to:
Entuzjasta zainteresowany tą tematyką, poprawą środowiska pracy i wspieraniem zaangażowania.
Osoba przystępna i chętna do pomocy.
Posiada podstawową wiedzę na temat zdrowego stylu życia i promocji zdrowia.
Chętny, aby być na bieżąco z działaniami programów Wellbeing, by uczestniczyć w organizowanych
szkoleniach, spotkaniach i by współpracować z innymi.
Badania pokazują, że praca na rzecz podnoszenia poczucia dobrostanu w organizacji jest dla
zaangażowanych w niej osób, zwykle niesamowicie satysfakcjonująca i wspomaga samorealizację.