Może się wydawać, że typ osobowości warunkuje zdolności do bycia liderem. Czy jest to prawda? Kto jest lepszym przywódcą – introwertyk czy ekstrawertyk? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym tekście.
Introwertyk a ekstrawertyk w pracy, czy pomoże im coach biznesowy?
Chociaż trudno jest określić, który typ osobowości ma lepsze predyspozycje do pełnienia funkcji lidera, to z pewnością można powiedzieć, jak każdy z nich radzi sobie w pracy. Introwertycy są z reguły bardziej wrażliwi na bodźce zewnętrzne. Z tego względu potrzebują ich mniej i nie wchodzą w zbyt wiele interakcji z otoczeniem. Skupiają się na potrzebach drugich osób oraz na jakości interakcji, dlatego uznaje się ich za dobrych słuchaczy. Potrafią wczuwać się w sytuację innych, dlatego odznaczają się dużą empatią, co jest niezbędne do właściwego zarządzania zespołem. Z kolei ekstrawertycy są przebojowi i nie mają problemów z nawiązywaniem kontaktów z innymi. Takie osoby potrafią od razu dobrze poczuć się w zespole. Często automatycznie przejmują inicjatywę w relacjach z otoczeniem. Świetnie czują się wśród ludzi.
Kto jest lepszym liderem?
Patrząc na powyższy opis, możemy odnieść mylne wrażenie, że to ekstrawertycy są lepiej predysponowani do tego, aby pełnić funkcję lidera. Tymczasem odpowiedź nie jest taka prosta – wiele zależy przede wszystkim od tego, czy dana osoba akceptuje samą siebie. Introwertyk, który zna i ceni swoją naturę, nie musi być nieśmiały, a ekstrawertyk – zbyt narzucający się. Wszystko zależy od tego, czy dana osoba żyje w zgodzie ze sobą, a także czy posiada odpowiednie kompetencje do objęcia stanowiska zarządczego. Wsparcie w zakresie rozwijania samoakceptacji jak i kształcenia kompetencji menedżerskich oferują przede wszystkim coachowie i trenerzy.