Polacy nie potrafią odpoczywać na urlopie. Tylko 64 proc. z nich potrafi zapomnieć o pracy, a pozostali muszą, lub też chcą, być dostępni telefonicznie lub e-mailowo nawet podczas wakacyjnego wypoczynku – wynika z raportu Monitor Rynku Pracy opublikowanego przez Instytut Badawczy Randstad. Należy jednak pamiętać, że urlop każdemu z nas się należy, niezależnie od tego, jak ciężko pracujemy, a idealny wypoczynek powinien trwać co najmniej 2 tygodnie, nie mniej. Dopiero w tym czasie tak naprawdę odpoczywamy. Jak wypracować umiejętność odpoczywania podczas wakacyjnego wypoczynku?
Dlaczego odpoczynek jest nam potrzebny?
Urlop ma ogromne znaczenie dla zachowania dobrego samopoczucia psychicznego i społecznego. Dzięki niemu zwiększa się nasza efektywności. Często zapominamy o tym, że jest on nam niezbędny, podobnie jak woda czy jedzenie. Uczucie osłabienia psychicznego i fizycznego pojawia się zwykle po intensywnej pracy lub też serii monotonnych czynności, czego przykre konsekwencje odczuwamy po jakimś czasie, jeśli nie zaplanowaliśmy sobie urlopu. Szacuje się, że pracownicy powinni planować dwa, co najmniej dwutygodniowe wakacje, aby zwiększyć efektywność i naprawdę odpocząć. Coraz częściej słyszy się również głosy za 4-dniowym tygodniem pracy, co według niektórych ekonomistów może nawet wpłynąć na podniesienie wydajności pracy.
Jak odpoczywać podczas urlopu?
Chcąc wypocząć podczas urlopu, powinniśmy się do niego dobrze przygotować. I nie chodzi tutaj, o samo spakowanie walizek. Należy przygotować się do niego zarówno fizycznie jak i psychicznie. Zalecane jest na przykład stopniowe zwalnianie tempa pracy już na tydzień przed planowanym wypoczynkiem, pozwala zminimalizować działanie hormonu stresu jeszcze przed rozpoczęciem urlopu. Jeśli tego nie zrobisz, pierwsze kilka dni na wakacjach spędzisz tak naprawdę mentalnie nieobecna, ciągle w głowie będziesz zamykać tematy zawodowe. Nie zostawiaj też ważnych spraw na ostatnią chwilę, a na urlop wybierz się z przekonaniem, że jest Ci on potrzebny i naprawdę ważny. Planując wakacje, zdecyduj się na formę wypoczynku, która będzie zgodna z Twoimi potrzebami. Jeżeli lubisz błogie lenistwo na plaży, nie wybieraj urlopu w górach, i odwrotnie, a także:
- Nie zapomnij powiadomić, odpowiednio wcześniej, współpracowników i klientów o tym, że planujesz urlop.
- Wysypiaj się.
- Na wakacjach nie kontaktuj się z firmą i nie sprawdzaj służbowej poczty e-mail. Wyłącz powiadomienia w telefonie.
- Świadomie kieruj swoje myśli na sprawy dla Ciebie przyjemne.
- Wypracuj sposoby codziennego relaksu.
- Po powrocie nie rzucaj się od razu w wir pracy, ale stopniowo rozplanuj zadania, które masz do wykonania.
Pamiętaj, niezależnie od tego, czy nasz wypoczynek będzie krótszy, czy dłuższy, powinien być on być dokładnie przemyślany i zaplanowany. Ważne są również, tzw. weekendowe formy odpoczynku, ponieważ one również korzystnie wpływają na naszą równowagę psychiczną i redukcję stresu.
Zespół Process Coach