Negocjacje z pracodawcą mogą kojarzyć się głównie z negocjowaniem wynagrodzenia. Jednak to niejedyny aspekt pracy, który może podlegać dyskusji. Wiedzą na temat tego, co możemy negocjować i w jaki sposób, zwiększamy swoje możliwości negocjacyjne w sytuacji, kiedy nie jest możliwe zwiększenie wynagrodzenia.
Negocjacje z pracodawcą
Co może być przedmiotem negocjacji?
W zależności od tego, na czym najbardziej nam zależy, przedmiotem negocjacji mogą być na przykład benefity, budżet szkoleniowy lub kwestia przydzielenia innych zadań w ramach pełnienia konkretnego stanowiska. Do tej listy można dodać także: pakiet medyczny, możliwość pracy zdalnej czy też bardziej elastyczny czas pracy. Oprócz tego negocjować można samą umowę i jej charakter. Wymienione elementy mogą być alternatywą dla negocjacji pensji.
Przygotowanie do negocjacji – jak do nich podejść?
Aby negocjacje były udane należy dać argumenty pracodawcy do tego, by uznał, że zmiana warunków, o którą zabiegamy, rzeczywiście się nam należy. Ponadto istotne jest nie tylko określenie przedmiotu negocjacji, ale też odpowiednie przygotowanie się do nich.
Przygotowując się, warto rozważyć alternatywne scenariusze i zastanowić, co zrobimy w zależności od odpowiedzi jaką dostaniemy od pracodawcy. W optymalnym scenariuszu zgodzi się on na naszą ofertę, jednak nie zawsze tak bywa. Dlatego pracownik powinien przemyśleć, jak zareagować, jeśli spotka się z odmową lub alternatywną propozycją ze strony pracodawcy.
W ramach przygotowania pracownik powinien także rozeznać, co firma jest w stanie mu zaoferować
Ważną zasadą podczas negocjacji jest wyjście z konkretną propozycją, do której pracodawca będzie mógł się odnieść. Zbyt ogólna i niedoprecyzowana propozycja może sprawić, że negocjacje staną w miejscu.
Oprócz tego warto pamiętać, że do negocjacji nie powinno się podchodzić emocjonalnie, ponieważ może to zamknąć drogę do kolejnych negocjacji w przyszłości. Ta zasada dotyczy też tego, aby nie zniechęcać się przy pierwszym niepowodzeniu.