Czym skutkuje brak inicjatywy u pracowników?
Obecnie coraz częściej odchodzi się od sposobu zarządzania, w którym to pracownikom trzeba wskazywać palcem, co mają robić i w jakiej kolejności. Taka osoba, nie tylko nie jest zaangażowana w wykonywanie swoich obowiązków, ale również często wykonuje je niejako mechanicznie, bez zastanowienia. Brak inicjatywy i zaangażowania przejawia się w tym, że pracownik nie proponuje żadnych własnych rozwiązań, nie inicjuje działań, nawet wówczas, gdyby mogły przynieść faktyczne korzyści firmie. Nie podejmuje samodzielnych decyzji, a tym samym nie próbuje przewidywać konsekwencji ani planować. Taka osoba mogłaby się sprawdzić wyłącznie przy bardzo prostych, powtarzających się zadaniach, w każdej innej sytuacji wskazana i pożądana jest samodzielność w myśleniu.
Czym jest i o czym świadczy inicjatywa pracownika?
Inicjatywa pracownika świadczy przede wszystkim o jego zaangażowaniu. Taka osoba czuje się związana z firmą, przez co ryzyko jej odejścia z pracy jest znacznie mniejsze. Inicjatywa pracownika to więc nic innego, jak kompetencja, która polega na tym, że angażuje się on w powierzone działania, samodzielnie szuka rozwiązań, poddaje pomysły, śledzi wydarzenia z branży, a także szuka rozwiązań, które nie dotyczą bezpośrednio jego stanowiska, ale mogą pomóc całej firmie. Osoba taka ma otwarty umysł, a przez to widzi szanse, które można wykorzystać dla dobra grupy.
A co na to szef?
Inicjatywa to cecha, która często jest poszukiwana przez pracodawców u pracowników. Taka osoba bowiem nie tylko bierze odpowiedzialność za wykonywane przez siebie zadania, ale także zachęca innych do pracy. Wspólnie z innymi poszukuje najlepszych sposobów rozwiązania problemu. Nic więc dziwnego, że pracodawcy cenią osoby wykazujące inicjatywę. Są one doceniane nie tylko finansowo.
Kierownik może świadomie tak kształtować kulturę pracy w zespole, by wzmacniać inicjatywy oddolne. Bardzo dobrym sposobem jest organizowanie regularnych na przykład raz na kwartał sesji burzy mózgów w zespole. Zdefiniowany zostaje problem/temat, a następnie wszyscy pracownicy generują pomysły na jego rozwiązanie – ważne, żeby na pierwszym etapie sesji nie były one w żaden sposób oceniane, komentowane, aby każdy się czuł swobodnie i by nie ograniczać kreatywności w zespole. Dopiero na etapie wyboru pomysłów, zespół zdecyduje, które są najlepsze.
Podsumowując, na inicjatywę pracowników ma wpływ kultura organizacyjna, która jest elementem zarządzania zasobami ludzkimi i ważnym narzędziem kształtowania postaw i zachowań organizacyjnych.
Zespół Process Coach