Praca to bardzo ważna sfera życia każdego człowieka. Życie prywatne i osobiste często się przeplatają. Sytuacja i atmosfera w pracy mogą wpływać na jakość życia osobistego, ale także to, co się dzieje w życiu rodzinnym pracownika odbija się na sytuacji w pracy. Dlatego ważne jest, aby czuć się dobrze w miejscu pracy. Duży wpływ na to mają nasze relacje z przełożonym.
Jak budować relację z szefem – 5 porad dla pracowników
- Określ swoją postawę – pierwszy krok to odpowiedzenie sobie na pytanie, jakim pracownikiem jestem. Czy jestem typem buntownika, czy też zwycięzcy, a może ofiary? Dzięki temu można stwierdzić, nad czym warto pracować w relacji z szefem.
- Staraj się zachować zdrowy dystans – jest on potrzebny, zwłaszcza gdy słyszy się niesprawiedliwą krytykę lub gdy ma się do czynienia z nieuprawionym spoufalaniem.
- Dąż do uzyskania konstruktywnej krytyki – w ten sposób dowiesz się o czymś, co nie było do tej pory brane przez ciebie pod uwagę, a co może usprawnić twoją pracę.
- Mów wprost o swoich odczuciach – informuj szefa o tym, co przeszkadza ci lub pomaga w pracy. Dzięki temu uświadamiasz go, co można zmienić, w ten sposób zachęcasz do tego także innych pracowników.
- Dąż do bycia komunikatywnym – jeśli szef wprowadził jakieś rozwiązanie, które usprawnia pracę, powiedz mu, że podjął dobrą decyzję. W rozmowach staraj się nie popadać w lizusostwo ani w arogancję, a jeśli oczekujesz zmian, warto je zakomunikować wprost.
Co na temat relacji z szefem mówią badacze?
Według Van Kleefa osoby ugodowe mają tendencję do lepszego oceniania szefów, którzy są neutralni, przyjaźni i zawsze dbają o dobrą atmosferę. Z kolei osoby nastawione mniej ugodowo preferują szefów, którzy w bezpośredni sposób wyrażają niezadowolenie i krytykę wobec pracownika.
Warto też dodać, że próba polepszenia relacji z szefem ma sens jedynie w przypadkach, kiedy pracownik nie doświadcza ze strony przełożonego rażących nadużyć, np. mobbingu czy obmawiania. Jeśli tak się dzieje, wtedy lepszym rozwiązaniem jest zmiana pracy.
Chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej? Być dobrą pracownicą, bądź świadomą pracodawczynią? Zgłoś chęć uczestnictwa w naszym kursie niosącym wsparcie rozwojowe dla kobiet w biznesie.
Zespół Process Coach