W ostatnim czasie dzielę się z Tobą swoją wiedzą na temat, jak rozwijać zawodową sferę naszego życia tak, by była ona dla nas satysfakcjonująca i jednocześnie, by nasza aktywność zawodowa zwyczajnie sprawiała nam frajdę, radość, tak żebyśmy z prawdziwą motywacją do działania wstawały codziennie rano do naszych zawodowych obowiązków.
Popatrzyłam na ten temat z pięciu różnych perspektyw. Każdą z nich omawiam oddzielnie, by w ten sposób pokazać Ci, jak bardzo każda z tych perspektyw jest ważna. I choć każda z nich jest inna i kieruje naszą uwagę na zupełnie odmienne aspekty kariery, dopiero wszystkie one razem, zintegrowane i zastosowane jako sposób podejścia do zarządzania zawodową sferą naszego życia, pozwalają nam skutecznie nawigować poprzez nasze wzloty i upadki w tym obszarze naszego życia. Wcześniej pisałam o tym, jak ważne jest rozwijanie w sobie poczucia własnej wartości, jaką rolę ogrywa ono w sferze zawodowej naszego życia i podzieliłam się pomysłem na to, jak można ćwiczyć wzmacnianie w sobie tego stanu. Potem odniosłam się do tego, jak budować na swoich mocnych stronach.
Dzisiaj perspektywa trzecia – bardzo inna od tych poprzednich, a jest nią …dobry biznes plan dla Twojej kariery.
O karierze mówi się, że się nią „zarządza”, a skoro tak, to ciekawa jestem, jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie z tematem zarządzania? Zapewne – firma, biznes.
Model biznesowy jest logiką, dzięki której organizacja wytwarza wartość dla swoich klientów i utrzymuje się finansowo. Modele biznesowe służą do tego, by opisywać przedsiębiorstwa – ich sposób funkcjonowania, zdobywania klienta, dostarczania klientowi produktu lub usługi, w taki sposób, by przynosiło to korzyść dla klienta, ale i dla przedsiębiorstwa.
Dlaczego więc by nie przenieść podejścia znanego z zarządzania biznesem do zarządzania swoją własną karierą? W przypadku Twojej kariery podejście to będzie oznaczało, że oto teraz Ty musisz zacząć myśleć o sobie jak o jednoosobowym biznesie – w niego angażujesz pewne zasoby, by wytworzyć wartość dla Twojego klienta, tak więc dostarczasz klientowi pewnych korzyści. Jednocześnie to zaangażowanie zasobów na rzecz klienta przynosi korzyści też Tobie.
Tak więc sprawa polega na tym, byś teraz Ty stworzyła dla siebie odpowiedni, sprawdzający się w praktyce swój Osobisty Model Biznesowy. Jak to zrobić?
Otóż kluczową sprawą dla rozumienia, jak działa biznes, jest zrozumienie tak naprawdę dwóch podstawowych rzeczy. Po pierwsze: kim jest klient. Po drugie: jaką pracę klient musi wykonać. Być może to drugie zdziwiło Cię trochę. Nie ma tu jednak żadnego błędu.
Wyobraź sobie, że jest firma X i firma Y, i że firma Y jest klientem firmy X. To oznacza, że firma X istnieje dzięki temu właśnie – pracę, którą musiałby wykonać klient firma Y, ona wykonuje dla niego! Tak więc Klient to ktoś, lub coś komu lub czemu służy dana organizacja, on jest przyczyną jej istnienia.
Tak samo jest w Twoim przypadku. Na przykład, jeśli pracujesz w firmie produkcyjnej w dziale zakupów, to nie Twój kolega szef produkcji płaci Ci Twoje wynagrodzenie, ale on i jego dział są beneficjentami Twojej pracy, jesteś opłacana przez swojego pracodawcę tylko i wyłącznie z tego powodu, że tworzysz wartość dla Twojego kolegi i jego działu. Czyli jeśli pracujesz na etacie i nie jesteś pracownikiem działu sprzedaży, prawdopodobnie masz do czynienia głównie lub wyłącznie właśnie z takimi klientami – to Twój przełożony i Twoi koledzy i koleżanki z innych działów – czyli Twój tzw. klient wewnętrzny.
Domyślam się, że takie podejście nie jest dla Ciebie niczym odkrywczym, od jakiegoś czasu rozumienie współpracy pomiędzy różnymi funkcjami w organizacji jako tak naprawdę wzajemne świadczenie sobie usługi wewnętrznej jest mocno popularyzowane.
Pytanie istotne jest następujące – jeśli o tym wiesz, na ile do tej pory z tego podejścia skorzystałaś, na ile takie rozumienie tego, co robisz w swoim miejscu pracy pomogło Ci w skutecznym budowaniu Twojej kariery?
Bo jeśli popatrzysz na swoich kolegów i koleżanki z tej perspektywy, czyli zobaczysz ich jako swoich klientów, zauważysz, że różni Klienci mogą wymagać od Ciebie innej wartości. Tak więc, czego innego może oczekiwać od Ciebie Twój szef, czego innego kierownik np. działu finansów, z którym być może blisko współpracujesz. Warto te różnice zidentyfikować i wymyślić na nie strategie postępowania.
Z rzeczywistości biznesowej wiemy, że klientowi chodzi o to, by zaspokojone zostały jego potrzeby i by rozwiązały się jego problemy. Nazywamy to Wartością Dostarczaną. Dlatego warto też, byś spróbowała z tej perspektywy popatrzeć na swoją sytuację zawodową. To znaczy, jakie refleksje i wnioski Ci się nasuwają, gdy pomyślisz:
Klientowi nie chodzi o mnie, Klientowi chodzi o Wartość, którą mu dostarczam.
I na tym chcę, byś się skupiła. myślę, że nie będzie Ci trudno określić, kto w Twojej obecnej sytuacji zawodowej jest Twoim Klientem. Pamiętaj jednak o tym, że jak w realiach firmy, tak i w Twojej rzeczywistości – na pewno są ich różne segmenty. To również oznacza, że różni Klienci w różny sposób chcą się z Tobą komunikować – by być skuteczną w relacjach z nimi musisz więc wybierać zróżnicowane kanały dotarcia, dzięki którym będą się dowiadywali o Wartości, jaką im dostarczasz.
Kolejnym ważnym elementem w modelu biznesowym są Działania. Chodzi o wszystkie zadania, które wykonujesz wciągu swojego dnia pracy. I w tym momencie chciałabym Cię zostawić z pytaniem, które może być kluczowe dla Twojej kariery. Otóż wiele z nas kobiet, uważa, że wyniki naszej pracy mówią za nas i już nic więcej nie trzeba robić. Zaniedbujemy więc często Działania polegające na świadomym budowaniu naszej reputacji w firmie. A jak jest w Twoim przypadku?
Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci temat modelowania biznesowego swojej kariery. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapraszam do dołączenie do mojej grupy na facebooku Szczęśliwa Karierowiczka.
Pozdrawiam!
Monika